Survival Kit 15-viens no nozīmīgākajiem ikgadējiem laikmetīgās mākslas notikumiem Baltijā

Jau 15. reizi šoruden Rīgā noritēs Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotais festivāls Survival Kit – viens no nozīmīgākajiem ikgadējiem laikmetīgās mākslas notikumiem Baltijā. Festivāla mākslinieciskā vadītāja Jusi Koitelas (Jussi Koitela) kūrētā izstāde “Mērījumi” būs aplūkojama no 6. septembra līdz 6. oktobrim trīs adresēs Daugavas abos krastos – Amatu ielā 4, E. Smiļģa ielā 34a un Strazdu ielā 4. Kā ik gadu festivālu bagātinās plaša publiskā un izglītības programma, domājot par laikmetīgās mākslas pieejamību dažādām sabiedrības grupām. Atsevišķa notikumu programma “Naktsmērs” notiks arī mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros.

Turpinot izstādes “Mērījumi” virstēmu, festivāla publiskajā programmā aicināti piedalīties mākslinieki un domātāji, kuri reflektēs par dažādiem zināšanu veidiem, ko rada pilsēta un tās iedzīvotāju kopienas. Survival Kit 15 publiskās programmas kuratore Gundega Laiviņa izceļ: “Programma veidota ar mērķi atgādināt par iedzīvotāju tiesībām uz piekļuvi pilsētas resursiem, tiesībām mainīt pilsētu un mainīties pašiem. Tā aicina ieraudzīt pilsētu nevis kā nofiksētu un pabeigtu vidi, kurā pārvietoties, bet drīzāk porainu un allaž mainīgu telpu, kur kaut kas kļūst iespējams.”

Gundegas Laiviņas kūrētā Survival Kit 15 publiskā programma veidota četrās epizdodēs – “Mākslinieks” (11. septembrī), “Vieta” (21. septembrī), “Daba” (29. septembrī) un “Nākotne” (5. oktobrī) – un noritēs gan festivāla izstādes adresēs, gan citviet Rīgā.

Programmas pirmā epizode svinēs mākslinieka zināšanas, kas nereti veidojas ciešās attiecībās ar pilsētu, tās vietām un kopienām. Izstādes mākslinieki Linda Boļšakova, Luīze Rukšāne, Līga Spunde un Konstantīns Žukovs pastaigās Vecrīgā atklās kā pilsēta ietekmē jaunrades procesu un kur paliek unikālās zināšanas, kas rodas mākslinieciskās izpētes laikā.

Epizode “Vieta” veltīta vietas atmiņai, zināšanām un praksēm, kas to padara unikālu. Epizodes centrā – holandiešu pētnieka, kuratora un aktīvista Renē Bora (René Boer) priekšlasījums, kas aplūkos idejas no viņa grāmatas “Gludā pilsēta” (Smooth City: Against Urban Perfection, Towards Collective Alternatives, Valiz 2023), kurā autors aicina būt kritiskiem pret globālo pilsētas centru attīstības tendenci, kas pamazām izdzēš vietas atmiņu, neatgriezeniski mainot tās garu. Līdzās publiskajai lekcijai Bors vadīs meistarklasi pilsētplānošanas un vietrades studentiem, kuras laikā padziļināti pētīs pilsētas centru attīstības tendences, par piemēru ņemot Vecrīgu.

Trešā publiskās pogrammas epizode “Daba” atklās pilsētas un dabas nesaraujamās, sarežģītās attiecības kolektīva rituāla formā – divās flāmu mākslinieces Mirjamas van Imshūtas (Myriam van Imschoot) vadītās sisināšanas sesijās.

Savukārt pēdējā Survival Kit 15 publiskās programmas epizode būs veltīta nākotnes pilsētai. Programmas “Nākotne” satura veidošanā un īstenošanā iesaistīti Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Brīvprātīgo programmas jaunieši, jaunie kuratori – Dīvs Jankavs, Valters Kronbergs, Violeta Kokoreviča, Anete Liepiņa, Katrīna Purviņa, Kate Rune, Karīna Šumkova. Sadarbībā ar mākslinieci Gundegu Eveloni kā mentori, jaunie kuratori piedāvās četras mākslinieciskas intervences, reflektējot par zināšanu veidiem, kas veidos nākotnes pilsētu. Teorētisko ietvaru jauniešu programmai atvērtā lekcijā piedāvās kritiskā posthumānisma un nākotnes urbānisma pētniece Debra Benita Šova (Debra Benita Shaw) no Lielbritānijas.

Publiskā programma

Izglītības programma

Lsm.lv: Cilvēces izdzīvošanas komplektā – maize, siltums un domāšana. Par ko domāt mākslas festivālā «Survival Kit 15»? https://ej.uz/va6i