Starptautisks laikmetīgās mākslas festivāls un performanču programma “Jauna adrese: ĒDENE”

Atzīmējot 15 pastāvēšanas gadus, Kim? Laikmetīgās mākslas centrs nāk klajā ar ikgadēju starptautisku laikmetīgās mākslas festivālu Rīgā. Kopš publiskās darbības uzsākšanas 2009. gadā Kim? ir saglabājis reģiona mākslas norisēs nozīmīgas platformas statusu, konsekventi sniedzot pārdomātu ieguldījumu laikmetīgās mākslas programmās. Svinot jubileju un apcerot nākotnes darbības virzienus, Kim? paplašina fizisko un saturisko vērienu, piesakot savas topošās jaunās telpas – vēsturisku pirmsrenovācijas ēku un tai pieguļošo iekšpagalmu Hanzas ielā 22 – un iezīmējot svinīgu brīdi ne tikai institūcijai, bet arī Latvijas un Baltijas mākslas ainai kopumā.

Ap to laiku, kad Kim? vēra durvis savā pirmajā mājvietā, toreizējā Spīķeru radošajā kvartālā pie Centrāltirgus, amerikāņu mākslas vēsturnieks Deivids Joselits (David Joselit) publicēja nozīmīgo eseju Institutional Responsibility: The Short Life of Orchard, kas veltīta tobrīd nesen slēgtajai mākslinieku vadītajai galerijai Orchard, kura jau sākotnēji bija iecerēta kā trīsgadīgs projekts. Atsaukdamies uz mākslas struktūru, kas darbojās citos, būtiski atšķirīgos apstākļos un formācijā, autors apskatīja “institucionālās kritikas” realitāti, kā arī mākslas telpu un, plašākā izpratnē, mākslas infrastruktūras pastāvēšanas kompleksitātes un pavadošās diskusijas un lēmumus, kas nav kļuvuši mazāk aktuāli arī šeit un šodien. Tieši “ĒDENES” un īpaši Kim? nosaukumā ietvertā jautājuma (“Kas ir māksla?”) griezumā šīs atbildības nozīme ir cieši saistīta ar simtiem indivīdu, bez kuru klātbūtnes un padoma mūsu “institucionālās” jeb “arhitektoniskās” aprises nebūtu nodrošinātas un – kas mūsu gadījumā daudz svarīgāk – neturpinātos.

Konceptuāli “ĒDENE” atklājas kā izstāde/vieta/performance. Piesūcināts ar vēstures slāņiem, pats mēģinājums doties šajā neapdzīvotajā vidē kļūst par metaforu mākslinieku-aģentu konkrētās sociālās telpas noskaņu un revibrāciju pētījumiem. Būvējot “ĒDENI”, viens no acīmredzamākajiem jautājumiem ir saistīts ar bažām tikt no tās izraidītiem. Tomēr līdzās šaubām rodas jauna izdevība apstrīdēt ierasto vizualitāti kā iespaida radīšanas normu.

Norise: 8. jūnijs – 28. jūlijs, 2024
Vieta: Hanzas 22, Rīga